Asa;“Ortaklıktan çıkartılan üreticilerimizin geri dönebilmelerinin yolu açıldı”

Asa;“Ortaklıktan çıkartılan üreticilerimizin geri dönebilmelerinin yolu açıldı”

Asa;“Ortaklıktan çıkartılan üreticilerimizin geri dönebilmelerinin yolu açıldı”

Marmarabirlik’in 14 Nisan’da gerçekleştirilen Genel Kurul’unda alınan kararla, geçmiş yıllarda kendi isteği ile veya isteği dışında ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmediği için çıkarılan ortakların geri kazanılması amacıyla tekrar üye olmalarının önü açıldı. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “ Genel Kurul’umuzda Birlik Temsilcilerimizce oybirliği alınan bu karar, Marmarabirlik’te sadakatin bir göstergesidir.”dedi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa, çıkan ve çıkarılan üretici ortaklarımızın üyeliğe tekrar dönebileceklerini açıkladı. Başkan Asa, “Göreve geldiğimiz günden bugüne 2011-2013 yıllarında benzer uygulama yapılmış olmasına rağmen, konuyla ilgili olarak Yönetim Kurulumuza yoğun talepler gelmekteydi.. Yönetim Kurulumuzda yapılan değerlendirmeler sonucunda, 14 Nisan’da gerçekleştirdiğimiz Genel Kurul’a sunularak, onay alınmıştır.”diye konuştu. Başkan Asa, alınan bu karar ile geçmişte Marmarabirlik’ten çıkarılan ortakların tekrar kazanmayı hedeflediklerini ve ortaklarının kuruma değer katacaklarına inandıklarını ifade etti.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Kooperatif Ana Sözleşmesinin 19. Maddesi kapsamında tekrar ortaklığa dönecek olan üreticilerden geçmişte ödenmiş sermaye payı olduğu için katılım bedeli alınmaksızın ortaklık işlemlerin yapılacağını belirterek, “Bizim için asl olan ortaktır. Üreticimiz ne kadar güçlü olursa Marmarabirlik’te o kadar güçlü olacaktır. Biz her zaman üreticimizin yanındayız. Üreticimizin gücü kurumumuza, Marmarabirlik’in gücü ise ülke ekonomisine yansımaktadır.”diye konuştu.

Öte yandan, gerçekleştirilen Genel Kurul’da Marmarabirlik’e ilk defa ortak olacak yeni üreticilerin katılım bedellerinde de yeni bir düzenleme yapıldığına dikkat çeken Başkan Asa, “2014 yılında Bakanlıkça Örnek Ana Sözleşme yayınlanmış ve Birliğimiz ile Kooperatiflerimiz aynı dönemde intibak sağlamıştı. Yapılan son Genel Kurul’da ilk defa ortak olacakların katılım bedeli belirlenirken, ilgili yıldaki baş fiyat değerinin asgari ürün miktarı olan 500 kg ile ilişkilendirilerek bu tutarın 1.5 katı olarak alınması kararlaştırılmıştır.”diyerek sözlerini tamamladı.

 Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Gemlik'te Yasaklara Uymayanlara 96 bin TL Ceza

Gemlik’te Yasaklara Uymayanlara 96 bin TL Ceza

Gemlik’te Yasaklara Uymayanlara 96 bin TL Ceza Koronavirüs Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında, Ramazan Bayramı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir