Propolis: Doğal sağlık iksiri
 Propolis: Doğal sağlık iksiri

 Propolis: Doğal sağlık iksiri

 Propolis: Doğal sağlık iksiri

Propolis, arılar tarafından üretilen bir maddedir. Kovanları kaplayan ve onları küf, mantar, bakteri, böcek gibi dış etkenlerden koruyan reçineli bir maddeden oluşur.

Propolis kelimesinin “şehrin önü” (Yunanca “pro” ve “polis” sözcüklerinden türetilmiştir) anlamına gelmesi tesadüf değildir; kullanıldığı işlevi, yani kovanı savunmayı tanımlar. Arılar bu maddeyi hem biyolojik özellikleri (antibakteriyel ve antifungal) için hem de kovandaki delik ve çatlakları kapatmak, petekleri onarmak ve ince kenarlarını güçlendirmek, ısı yalıtkanı olarak kovanı yazın serin kışın sıcak tutmak ve kovana giriş noktalarını kısıtlamak için kullanırlar. Propolis sayesinde arılar kovana işgalcilerin girmesini önler, girebilenlerinse mumyalanarak kovan içinde bedenlerinin çürümesini önlerler.

Arılar propolis üretmek için ılıman bölgelerdeki bitkilerden (kavak, okaliptüs, huş, kayın, kızılağaç, meşe, söğüt, at kestanesi, selvi, meyve ağaçları, çam ve çeşitli kozalaklı ağaçlar) reçineli bitki özlerini toplar, topladıklarını tükürüklerinde bulunan enzimler (beta-glikosidazlar) ve balmumu ile birleştirir ve aromatik kokulu, kahverengi, koyu sarı, yeşil, kırmızı renklere sahip propolisi oluşturur. Fenolik asitler (örneğin sinamik asit ve kafeik asit) ve bunların türevleri, flavonoidler, terpenler, aldehitler ve alkoller, yağ asitleri, stilbenler ve beta-steroidler gibi organik bileşikler, vitaminler ve minerallerden oluşan yaklaşık 300 madde propolisin içinde yer alır.

Faydaları binlerce yıldır biliniyor

İnsanlık binlerce yıldır propolisin özelliklerinden yararlanmaktadır. Mısırlıların mumyalama sanatını arılardan öğrendikleri söylenebilir. Tıbbi amaçlar için kullanıldığını ilk yazan büyük bilgin Aristoteles’tir. Yunanlılar ve Romalılar propolisi yaraların tedavisinde, antiseptik ve iyileştirici bir madde olarak kullanmışlardır. Persler ise egzama, kas ağrısı ve romatizmaya karşı, İnkalar ise ateş düşürücü olarak propolise güvenmişlerdir. 12. yüzyıla gelindiğinde diş çürümesi, boğaz ve ağız boşluğu enfeksiyonlarını tedavi etmede, 1600’lerde ise yaraları iyileştirmek ve bandajların yokluğunda cildi korumak için kullanılmıştır. Eski Sovyetler Birliği’nde propolisin kullanımı hem tıpta hem veterinerlikte kabul edilmiş, tüberküloz tedavisinde bile önerilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında ise yaraların çabuk iyileşmesini sağlamak için tercih edilmiştir.

Bugün propolis, dünyanın farklı yerlerinde hem tedavi amaçlı hem de koruyucu olarak kullanılan tamamlayıcı bir gıda takviyesidir. Mevsim geçişlerinde, bağışıklığı ve direnci güçlendirmede, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarında tedaviye destek olarak eklenmektedir, çünkü birçok bakteriye karşı etkilidir.

Propolisin etkisi, geniş spektrumlu bir antibiyotiğe benzer. Farklı tip bakterilere karşı olumlu sonuç verir, hem bakterilerin çoğalmasını önler hem de bakterileri yok eder. Bu doğal madde antifungal özelliğiyle mantarlar üzerinde de etkilidir. Bunların yanı sıra propolis, grip, soğuk algınlığı ve uçuk gibi rahatsızlıklara neden olan birçok virüs türü üzerinde etkili bir antiviraldir. Bu etkinliğin nedeni ise, içeriğinde bulunan flavonoidler ve C vitamini gibi bileşiklerdir.

Sindirim sistemini etkileyen çeşitli bozuklukların (mukozit (ağzı kaplayan mukoza zarının iltihabı), gastrit, peptik ülser, ülseratif kolit) tedavisine yardımcı olarak da tercih edilir. Propolis ayrıca dermatolojik alanda yanıklar, yaralar, siğiller, atopik dermatit, sedef hastalığı, genital herpes gibi vakalarda dezenfektan ve iyileştirici etkisiyle tedaviye yardımcı olur.

Sağlık iksiri propolisle tanışmak istiyorsanız bizden size bir ipucu. Aldığınız ürünün organik olmasına dikkat edin. Doğallığı önemseyen, bilimsel koşullarda uzmanlar tarafından saflaştırılıp standardize edilen ürünleri tercih edin. Organik tarım sertifikalı, %100 doğal ve katkısız Beezone Propolis’e güvenebilir, damla formundaki su ve alkol bazlı propolis ürünleriyle sağlıklı doğal yaşama merhaba diyebilirsiniz. Satın almak için  propolisdamla.com adresindeki sipariş formunu doldurabilir ya da 0542 173 34 34 numarasını 10:00-18:00 arası mesai saatlerinde çekinmeden arayabilirsiniz. Sipariş vermek için sitede üyelik oluşturmalı ve ödemeyi site üzerinden online olrak kredi kartınızla yapmalısınız çünkü şuan için kapıda ödeme imkanı bulunmuyor.  Propolisin içeriği ile çocuklar ve yetişkinlerin nasıl kullanması gerektiği hakkında tüm detayları öğrenmek için Propolis sitesine giriş yapabilirsiniz. Sitede ayrıca su ve alkol bazlı propolis damla ürünlerini daha önce kullanmış kişilerin bıraktığı yorumları okuyabilir, arzu ederseniz ürünleri kullandıktan sonra kendi deneyimlerinizi diğer site ziyaretçileriyle de paylaşabilirsiniz. Tüm okurlarımıza propolis ile sağlıklı günler dileriz..

Hakkında Hurşit TOPAL

Ayrıca Kontrol Edin

Aktaş Kültür Kolejine Ziyarette Bulundu

Aktaş Kültür Kolejine Ziyarette Bulundu

Aktaş Kültür Kolejine Ziyarette Bulundu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Gemlik Kültür Kolejine ziyarette …

2 Yorumlar

  1. Berkan Yıldız

    En iyi propolis markasının Beezone olduğu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Su ve alkol baz propolis damla ürünleri organik sertifikasına sahip. Piyasadaki bir çok propolis damla markasında hatta o televizyonda her gün reklamı çıkanın bilr organik sertifikası yok. Beezone propolis ürünlerini kendiniz ve çocuklarınız için satın alıp güvenle tüketebilirsiniz.

  2. Kendisi ve çocuğuna en iyi propolis damlayı içirmek isteyenler Beezone firmasının organik sertifikasına sahip su ve alkol bazlı propolis damla ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.