AYASOFYA 86 YIL SONRA VERİLEN KARAR DOĞRU OLANDIR VE ŞİİR’İM
AYASOFYA 86 YIL SONRA VERİLEN KARAR DOĞRU OLANDIR VE ŞİİR’İM

“ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKÜ’NE NEDEN ZULÜM ASİMİLE YAPAR”? ve(ŞİİR’İM)

“ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKÜ’NE NEDEN ZULÜM ASİMİLE YAPAR”? ve(ŞİİR’İM)

             Doğu Türkistan Asya’nın tam ortasında olması, sebebiyle stratejik bir öneme sahiptir.            Türklerin en eski yerleşme alanlarından, biri olan Doğu Türkistan’ı Türk Dünyası’nın diğer ülkelerinden ayırt etmek mümkün değil ve Doğu Türkistan’ın milattan önce Saka devletinin hudutları içinde olduğunu bilmekte. Aynı şekilde, Hun Türkleri ve Büyük Göktürk İmparatorluğunun’ da hudutları içinde yer alıyordu. Göktürklerin içindeki Türk boylarından Uygur’lar 744’te Orhun nehri kıyısındaki! Ordu balık şehrinde müstakil bir Uygur devleti kurdular. İkinci bir devleti, Turfan merkez olmak üzere yeni bir Uygur devleti kurdular. 856’da Mengli Kağan “Alp Kutluk Bilge” unvanı ile Uygur Kağanı olarak bilinmekte ve Türkün ana yurdu Doğu Türkistan’dır.

               Doğu Türkistan bölgesinde araştırmacıların, tespitlerine göre yer altı ve yer üstü kaynakları zengin. Bu kaynaklar başta katı ve sıvı enerji, kömür rezervi 1 trilyon 50 milyar ton, 66 adet altın yatağı mevcuttur. Doğu Türkistan’ın güneyindeki, Tarım Havzasındaki petrol yataklarındaki, rezerv 18 milyar ton olarak tespit edilmiş. Doğu Türkistan’ın Coğrafyası, 1.828.418 kilometre kare büyüklüğündedir. Bu Türk yurdu, dünya Türklerinin en eski topraklarından birisidir. Doğu Türkistan’ın etrafı dağlarla çevrili. ( Altay Dağı, Tanrı Dağı ve Koyunlu Dağı ) ibarettir. Doğu Türkistan’da 320’den fazla nehir vardır. Bunların en büyükleri Tarım Deryası, İli Iratış, Manas, Ulun gür, Karaşiler nehirleridir. Ülkede 100’den fazla göl vardır. Bunlardan Sayrım Gölü deniz seviyesinden 2070 metre yüksekliğinde, 454 kilometre kare büyüklüğünde; Buğdan Gölü 1980 metre yüksekliğinde ve 5 kilometre kare büyüklüğündedir. Dünyanın büyük çöllerinden birisi olan, Taklam akan çölü ve zengin su kaynakları tarım ve hayvancılık yapılmasındaki, alanlar verimliliği kızıl Çin, vahşeti! Bu kaynakların istilası içindir.

             Doğu Türkistan’a sınır ülkeler, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Cumhuriyetleri ile Pakistan, Hindistan, Kaşmir, Tibet, Moğolistan ve Çin ülkelerine komşudur. Bunun içindir ki! Doğu Türkistan’ın jeopolitik önemi büyüktür. Bu ülkelerle Doğu Türkistan’ın kara yolu bağlantısını sağlamak çok kolaydır. Tarihi İpek Yolu’nun önemi günümüzde ilgi alanı içindedir. Dünya Türklüğünün ana yurdu doğu Türkistan bugün sözde hür dünya ülkeleri, emperyalist Çin. 30 milyon Uygur Müslüman, Türkü dünya insanlığı gözü önünde zorla asimile yoluyla yok ediliyor. Dünya ülkeleri yönetimi ve Türkiye Müslüman ülkeler, Çin’in zalimliğini görmezken, sessiz kalınıyor. Bu vahşeti izliyor. Kızıl Çin amacı, Doğu Türkistan’ın zengin topraklarını istila ederek, bu enerji kaynakları kanla beslenen, kızıl emperyalist sistemini yürütme ve güç dengesini sağlaması aynı zamanda hür dünya ülkelerine, totaliter rejim sisteminin güç gösterisidir.

GÖK BAYRAK EBEDİ DALGALANSIN BENİM.

Türkün öz yurdu doğu Türkistan’ım,

İşkence soykırım can veren benim.

Vatanım, bayrağım, toprağım, esirim,

Çin zalimin zulmüne uğrayan benim.

*

Doğu Türkistan hiç dinmedi gözyaşı,

Oluk oluk aktı şehitler kanı,

Turan ellide unutma gard’ aş bizleri,

Kızıl Çin ebedi düşmanım benim.

*

 Kendi öz yurdumla çöl oldum,

Bahçem sarardı soldu renkli gülerim,  

Adım Türk, Müslüman olmak sucum,

Çin vampiri ezeli düşmanım benim.

*

Müslüman âlemi kopmuş geçmiş kendinden,

Türk dünyası şaşkın bakar içinden,

Zalim Çin çekmiş seti başından,

Kavim gard’ aş duy sesimi benim.

*

Mehmet derki yurdumu kimse silemez,

Çin zalimine mazlumun ahları kalmaz,

Yeni bir diriliş destanı yazacağız,

Gök bayrak ebedi dalgalansın benim.

(Son Güncelleme: 24 Şubat 2020)

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Ayrıca Kontrol Edin

Gemlik Belediyesi’nden simit fiyatına ramazan pidesi

Gemlik Belediyesi’nden simit fiyatına ramazan pidesi

Gemlik Belediyesi’nden simit fiyatına ramazan pidesi Gemlik Belediyesi ilçenin beş farklı noktasında kurduğu halk büfelerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir