Gemlikte Bir İlk Oldu
Gemlikte Bir İlk Oldu

Gemlikte Bir İlk Oldu

Gemlikte Bir İlk Oldu

Gemlik’te ilk olarak bir büyükbaş işletmesi  ‘Ari İşletme’ sertifikası aldı. Gemlik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Tuna ‘Ari İşletme Sertifikası’ ile birlikte karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alındığını, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanların şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denildiğini belirtti.

Ayrıca, Ülkemizde yaygın olarak görülen sığır tüberkülozu, sığır, koyun, keçi brusellozu ile etkin mücadele edilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu hastalıklardan halk sağlığının korunması amacı ile hastalıktan ari işletme desteklemesi uygulanıyor. Uygulama ile hayvan sağlığının korunması yanında kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesinin sağlanması amaçlanıyor.

Proje kapsamında, işletmeler 6 ayda bir  tam teşekküllü sağlık taramasından geçirilir, bağımsız laboratuarlar tarafından her hayvandan alınan kanlar analiz edilir, tüm sonuçlar temiz çıktığı taktirde işletme “Hastalıktan Ari İşletme Belgesi” almaya hak kazanır ve işletmeye ayrıca Ari işletme desteklemelerinden faydalandırılmakta.

Sertifika teslimine katılan Kaymakam Hasan Göç Kurtul mahallesinde  bulunan işletmeyi gezerek Çiftlikya  sahibi Recep Turan’dan  bilgi aldı. Göç  ayrıca ilçemizde süt üretimi tüm büyükbaş hayvancılık işletmelerinin bu belgeyi almaları yönünde çalışmaların olmasını istedi.

İşletme sahibine sertifikasının veren Göç işletmeye ayrıca teşekkür etti.

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Uzaktan Eğitime Bir Destek De Gemlik Ticaret Borsası’ndan

Uzaktan Eğitime Bir Destek De Gemlik Ticaret Borsası’ndan

Uzaktan Eğitime Bir Destek De Gemlik Ticaret Borsası’ndan Uzaktan eğitime  bir destek de TOBB ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir