STRES ve KİLO ALMA İLİŞKİSİ
STRES ve KİLO ALMA İLİŞKİSİ

Korona virüs sürecinde beslenme

Korona virüs sürecinde beslenme

Her ülkeyi dış faktörlere karşı koruyan orduları vardır. Güçlü ordu ise güçlü bir ülke demektir. Bütünden parçaya doğru gidersek eğer ülkeleri ordular, evlerimizi ise sağlam kapılar korur. Peki ya vücudunuzu koruyan nedir?

Bağışıklık sisteminizi vücudunuzun orduları olarak düşünebilirsiniz. Şu an tüm dünya olarak en önemli ve yıkıcı düşmanımız ise koronavirüs. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise sağlıklı bir yaşam demek.

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız için temelde üç faktör var: sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli uyku ve fiziksel aktivite.

Hepimizin sürekli duyduğu sağlıklı ve dengeli beslenme nedir ya da bu ifade koronavirüs sürecinde ne anlam ifade ediyor?

Ağzımıza özellikle son günlerde sıklıkla takılmış olan bu kalıbın korona virüs için karşılığı aslında temelde uygulamamız gereken bir kaç maddeden oluşur.

 1. Öncelikle her ihtimale karşı evinizde size ve ailenize 2 hafta kadar yetecek ölçüde besleyici değeri olan gıdalar bulundurun.
 2. Ana yemeklerinizde dengeyi sağlamak amacıyla tabağınızda et/kurubaklagil, süt ve süt ürünleri, meyve- sebzeler ve tahıllar belirli ölçülerde olsun.

 

 1. Mevsimine uygun taze sebze meyve tercih edin.
 2. Haftada 2 gün balık tüketin.
 3. Bağışıklık sisteminizin tam olarak görevini yerine getirebilmesi için proteine ihtiyacı vardır. Et yemediğiniz günlerde mutlaka kurubaklagil tüketin.
 4. Doğal probiyotik kaynakları olan yoğurt ve kefire beslenmenizde yer verin.
 5. Et pişirirken iç kısmının tam piştiğinden emin olun. Az pişmiş et ve et ürünleri tüketmeyin.
 6. İhtiyacınıza göre ortalama olarak günde 2 – 2,5 litre su tüketin.
 7. Yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirin. Kızartma ve kavurmalardan uzak durun.

Korona virüs sürecinde özellikle uzak durmanız gereken yiyecekler:

 • Kan şekerinizi hızla yükselten şekerli yiyecek ve içecekler
 • Beyaz ekmek de dahil olmak üzere hamur işleri
 • Pastırma, salam, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri
 • Hazır soslar, cipsler,patlamış mısır gibi çok tuzlu ürünler
 • Alkollü içecekler

 

Korona virüs sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenme adımlarına uyarak, düzenli uyuyarak ve fiziksel aktivite düzeyimizi arttırarak vücudumuzun askerleri olan bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Alınan tüm tedbirlere uyarak koronavirüsün yıkıcı etkilerini en az düzeye çekebiliriz. Unutmayın sağlıklı bir hayat vücudunuzun askerleri olan bağışıklık sisteminizin güçlü olmasına ve aldığınız tedbirlere bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Mavi kapaklar umut olmaya devam ediyor

Mavi kapaklar umut olmaya devam ediyor

Mavi kapaklar umut olmaya devam ediyor Gemlik Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Gemlik Yardım Gönüllüleri’nin …