AYASOFYA 86 YIL SONRA VERİLEN KARAR DOĞRU OLANDIR VE ŞİİR’İM
AYASOFYA 86 YIL SONRA VERİLEN KARAR DOĞRU OLANDIR VE ŞİİR’İM

SİYASİ İKTİDARLAR VE SİYASİ PARTİLER MİLLETİNE SEFALET GETİRME YERİ DEĞİLDİR VE ŞİİR’İM?

SİYASİ İKTİDARLAR VE SİYASİ PARTİLER MİLLETİNE SEFALET GETİRME YERİ DEĞİLDİR VE ŞİİR’İM?

Türkiye’de politika, günlük heves ve basit çıkarlarına göre siyaset yaparak, Siyasetin sefaletlerini getirmek hiç olmamalı, adam kayırma, devlet mallarını yok etme, liyakatsiz insanların çok önemli mevkilere getirilmesi, tutarsızlıklar, laf kalabalığı ile sürüp gitme yeri hiç değildir. Acılar ve geçim sıkıntıları, sosyal dengesizlikler, kadın cinayetleri, uyuşturucu gençler üzerinde etkisi, ahlak dışı gelişmeler, aile faciaları, yoksulluklar, yolsuzluklar, haksızlıklar, adalet ve hukuksuzluklar, milli ve manevi kültür erozyonları, sığınmacılar, birde korona virüsü salgını gibi birçok konular, bu milletin dar gelirli insanlarını çok sıkıyor. “Yetti artık!” dedirtecek durumda ve tehlike boyutları sosyal patlamalara doğru götürüyor. Siyasetçilere tepkiler ve güvensizlik artmakta ve İşlerin çığırından çıktığı söylentiler, yok darbeler, siyasetin ağız üslupları, algılar, korku salgıları, ülke gündeminden hiç düşmüyor. Dünyayı kasıp kavuran, bir korona virüsü salgını yayanla ve dar gelirli insanları çoğunlukta öldüren, geleceği meçhul olan ve ikinci virüs ise ekonomi olacağı aşikar olan, yine dar gelirli işinden aşından olan, geleceği umutsuz bir tablo görünen, ülkemin iktidarda ki siyasiler ve muhalefet, tüm siyaset birlik olması gerekirken, maalesef siyasilerin konuşma üs-lüpleri hiç değişmiyor. Korona belası sonrası dünyada gelişen düzen için birlikte güç olma yerine başata ülkeyi yönetenler ben bilirim ben yaparım düşüncesiyle, güç benim, benim dediğim olur, diyerek hem muhalefet, hem de milleti ayrıştırma söylemleri tehlikeleriyle dış ve iç görüntüsü birliğimizi yok etmeğe çalışan güç odaklarına “fırsat verme olmuyor mu”.

*

Çoğunluk dar gelirli seçmeniniz ne istiyor?  Artık Türkiye’nin birçok yerinde çöp dağları, su kesintisi, kanalizasyon sorunları, bozuk yol meselesi ve sağlık konusu fazla gündem olmuyor. Çünkü birçok yerel yönetimler alt yapı konularını % 60 oranında çözdü, seçmen birinci derecede isteği yerelde ve genelde iktidar ve muhalefet siyasilerinden, günlük politika yaparak değil hoşgörü çoğunluk halkının isteklerine göre ayrım yapmadan doğrular ve projeler üzerinden çareler arayarak hizmet bekliyor. Günümüz siyasetçileri halktan uzak, halkı Öt- eleştiren anlayış, algılar yapma anlayışı, hakaret söylemleri millet çoğunluğu çok rahatsız ve liyakat sahibi olmayanların baş tacı yapılması haksızlıklar, birçok cemaat ve bazı dernekler ve benzerlerinin ön planda olması seçmenin önemli şikâyetleridir. İkinci şikâyetler, bulunduğu cevrede iş, aş düzgün yaşam koşulları çevre güzelliği, hukukun üstünlüğü ve kazanca göre adaletli vergi, betonlaşmadan, trafik sorunları, görünüm mimaride ve estetikten uzak, depreme dayanıksız yapılar benzerleri ve nitelikli kültürel faaliyetlerden sosyal yardımlaşma ve benzeri konulardan, önemli şikâyetlerdir. Bu tespitlerin önlemi alınmazsa yarınlar daha büyük sorun olur ve Siyaset kurumları ve partiler önemli görevleri, başta, bu ülkeyi yöneten iktidar milletin çoğunluk isteklerini göz ardı edemez, bir an önce planlı doğrular üzerinden çözümler üretin, sorunlar belli uygulamalar sizlerin elinde adaletli doğru uygulamalar yapılırsa, halkın güveni artar birliğini içte ve dışta her türlü oyunlara karşı top yekûn birlikte ve iç cephede güçlü olur ve siyasi iktidarlara güven aratarak güven kazanır değeri olur. Misal şuan iktidar partisinin Sağlık Bakanına sağlık ekibine saygınlık ve güve insanımızın çoğunluk kesimi taktir ediyor ve demek ki! Doğru olan her şey taktire şayandır.

CÜNBÜŞ CURA SAZ’DA BİZİM AYIRAMAZSIN

Bizler bin yıldır kardeş olmuşuz

Türk, Kür, Laz, alevi ayıramazsın.

Bazen türkü bazen semah horansın

Kemanı, cümbüş, cura, sazı ayıramazsın.

*

Bunca yıldır birlikte hür yaşadık

Yaşamanın tadı tuzu emeği dirlik

Düşkünlere yardımı daim eyledik

Garibana öksüze yetime sen bağıramazsın.

*

Vicdan şaşmasın kararın adalet olsun

İnsanı rahatlat kazan gönüllüne dolsun

Ahiret yolunda sevabın bol olsun

Vurgun, talan, düzeni yüceltip kayıramazsın.

*

Sen atadan duydun öğrendin töreyi

İyi tanı yurdunda her yöreni

Analar yapardı tandırda aşı ekmeği

Açgözlü olup haksızı sen doyuramazsın.

*

Büyükler eskiden bir kere söylerdi

Evinde ocağı tüter yapardı aşını

Yemeği hazır olur komşuya paylaşandı

Sofrana dikkat et bağırıp çağıramasın.

*

Hırçın olup huzur ortamını bozma

Evinde düzenin tüten ocağı yıkma

Nefsine hâkim ol vicdandan çıkma

Cümbüş, cura sazda bizim ayıramazsın.

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Kumla'da Araç Yangını

Kumla’da Araç Yangını

Kumla’da Araç Yangını Gemlik Küçükkumla Mahallesi Yüksel Yıldırım Caddesi Doğan Sitesi karşısındaki boşlukta park halindeyken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir