BERAT KANDİLİ KISA ANLAMI VE ŞİİR’İM
"DÜNYADA PİYASASININ PARA EKONOMİ TANRICASI NE BAHŞETTİ"

“SAYGI VE SEVGİYE BUGÜNLERDE DAHA FAZLA İHTİYACIMIZ VAR. Ve ŞİİR’İM”

“SAYGI VE SEVGİYE BUGÜNLERDE DAHA FAZLA İHTİYACIMIZ VAR. Ve ŞİİR’İM”

Saygı ve sevgi insanlar arasında iyi bir bağ oluşmasını sağlar. Bu bağ sayesinde insanlar birbirleriyle iyi geçinmeleri, güçlenmeleri için önemlidir. Saygıyı ve sevgiyi insanlar çocuk yaşta, başta aileden öğrenir. Büyüdükçe de geliştirir, bu yüzden çocukların eğitimi ailede başlar. Ailede bir çocuğa insanlara karşı saygı duyması öğretilir ve okul eğitimi ile geliştirilerek tamamlanır, bu çocuk hayatı boyunca insanlara saygılı davranır. Fakat ailede çocuğa iyi bir eğitim verilmediyse okul eğitiminde ’de yeterli öğretim yoksa hiçbir zaman insanlara saygılı davranmaz. Bundan dolayı hem ailesinde hem toplumda karışıklıklara sebep olur. Aile içinde saygılı davranan bir çocuk toplumda da saygılı davranır. Toplumda saygı insanlar arasında hoş görü anlayışları gelişir. İnsanlar, birbirlerine saygı duyarsa birbirlerinin hakkını gözetir. Bu insanların birbirleriyle uyum içinde yaşamasını sağlar. O toplum gelişir ve ilerler, birazda olsa huzurlu yaşarlar.

Toplumda saygı tek başına yeterli değildir. Saygının yanında insanlar birbirine sevgide duymalıdır. İnsanlar birbirlerini severse her zaman diğerlerine yardım etmek ister ve sevgi saygı değerleri, çok daha gelişir ve aileden başlayan okullarda vücut bulan sevgi ve saygı toplumda huzuru pekiştirir. Saygının sevginin olmadığı yerde huzurda olmaz zifiri karanlık bir gecenin görünmez yolu gibidir. Sevgi geçici tarifle ifadesi olmaz ve sevgi daim olmalı yapmacık göstermelik olmamalıdır. Sevgide sadakat, samimiyet olmadan bir anlamı manası kalmaz. Sevgi sevenlerine sonsuza kadar olması gereken selam salat hoşgörü içinde olmalıdır. Sevgiler yeşermeli ve tüm sevdiklerimizin ömür boyu sevgi ve saygıyla dolu güzel günler yaşanmasını ve sevgi, saygı içinde, milletimizin birliği için, ülkemiz, bayrağımız için ve geleceğimiz için güçlü olmamız ve iri olmamız, birliğimizi, sevgiyi ve saygıyı genç kuşaklara önemini öğretmeliyiz ve aktarmalıyız. Tehlikeli bu coğrafyada vatan topraklarını iç ve dış tehlikelere karşı birbirimize saygı, sevgi anlayışıyla tek vücut olmak mecburiyetindeyiz. Rabbim yar ve yar yardımcımız olsun. “Âmin.”
SENDE SEVGİ SEVENDE DİYARIN OLSUN
Sen bilir’ misin o sevgi nedir
Gönülden seven bir sevgin olsun.
Güzeli, çirkini çıkar ve ayır
Sevgi sende sevenin o olsun.
*
Ağaçta dal büyürse filizi vardır
Dalda yaprak çoğalır yeşil olur
İrili, ufaklı şekiller alınca büyür
Sevgin o perden kabuğu olsun.
*
Tüten ocakta gönülde açsın güller
Varlık, yokluktan ayrı, ayrıdır yerler
Dertli hallerinde farkı başka olurlar
Sende sevgi, sevende diyarın olsun.
*
Ömürde cefalar artar bilmezsin
Vefa dediğin yaşanan o anıların
Binler döksen kırsan o çektiğin
Sende sevgi onda diyarın olsun.
Y.T:26.09.2018

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Hayırsever  vatandaş, mahallelinin veresiye borçlarını ödedi

Hayırsever  vatandaş, mahallelinin veresiye borçlarını ödedi

Hayırsever  vatandaş, mahallelinin veresiye borçlarını ödedi Bursa’nın Gemlik İlçesinde, farklı bölgelerde olan marketlere vatandaşların borcu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir