Vatandaşın eczane isyanı, Duy sesimizi eczacılar odası
Vatandaşın eczane isyanı, Duy sesimizi eczacılar odası

Vatandaşın eczane isyanı, Duy sesimizi eczacılar odası

Vatandaşın eczane isyanı, Duy sesimizi eczacılar odası

Gemlik’te nüfusun 120 binlere dayanması, özellikle Manastır ve Hisartepe mahallelerinde de hatırı sayılır eczane açılmasına rağmen, nöbetçi eczanenin tek olmasına vatandaşlar tepki gösteriyor.

Hafta sonunda sadece acil serviste binin üzerinde poliklinik yapılan Gemlik’te eczacılar odasının tek eczane konusunda ki ısrarına bir anlam verilemiyor.

Gemlik genelinde son 5 yıldır gündemde olan nöbetçi eczane tartışması, özellikle havaların soğuması ile birlikte yaşanan eczane kuyruklarının ardından yeniden gündeme geldi. Geçen hafta sonunda Gemlik Devlet hastanesinin sadece acil bölümünde 24 saatte binin üzerinde hasta muayene edilerek reçete yazıldı.  Yazılan bu reçetelerin nöbetçi eczane tarafından sisteme girerek hastaya vermesi sırasında uzun kuyruklar yaşandı. Vatandaşlar hastanede tedavi için beklediklerinden daha fazla eczane ilaç almak için beklediler.

Resmi Gazetede yayınlanan ve eczanelerin nöbet sistemini düzenleyen yasa şu şekilde,

Nöbetçi eczanelerin çalışma düzeni

MADDE 35 – (1) Eczacı odası veya temsilcisi tarafından eczanelerin bulundukları yerlerin özellikleri ve mevcut eczane kapasitesi göz önüne alınarak eczane çalışma saatleri, nöbet tutulup tutulmayacağı, nöbet tutulacak ise nöbet tutulacak günler ve çalışma saatleri ile kaç adet eczanenin nöbetçi kalacağı belirlenir ve bir nöbet listesi hazırlanır. Bu listeler, hizmette aksaklık yaratmayacak şekilde zamanında ilçe ve il sağlık müdürlüğüne gönderilir. İlçe ve il sağlık müdürlüğünün kabul ve onayı ile uygulamaya konulur.

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Kumla'da Araç Yangını

Kumla’da Araç Yangını

Kumla’da Araç Yangını Gemlik Küçükkumla Mahallesi Yüksel Yıldırım Caddesi Doğan Sitesi karşısındaki boşlukta park halindeyken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir