Kuzey Planları Oylamaya Gitti
Kuzey Planları Oylamaya Gitti

Kuzey Planları Oylamaya Gitti

Kuzey Planları Oylamaya Gitti

Gemlik’te  uzun yıllardır çözülemeyen ve iki defa planı iptal olan Kuzey İmar Planları sorunu sandığa taşındı. Gemlik Belediyesi tarafından Kuzey İmar Planı bölgesinde arsa sahibi olan vatandaşlar, 2,5 kat ile 5 kat arasında seçimlerini yaptılar. %77 ye %23 oranla 2,5 veya 3 kat olarak planlanmanın bir an önce yapılmasına karar verildi.

Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, söz alan Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan; ‘’Sadece arazisi bulunan sizler mağdur değilsiniz. Gemlik Belediyesi olarak bizde mağduruyuz. Bir türlü imara açamadık. Çünkü orada bir gelir var ve o geliri elde edip kullanabilme yeteneğinden mahrum kalıyoruz. Şehir plancısı arkadaşlarımız durmaksızın mücadele ediyor.

2007 planları eğer doğru yürüseydi 2019 da sorunsuz bir şekilde olmuştu. Kimse de şikâyet peşinde olmazdı. Geçmişte ki arkadaşlarla hesaplaşmak adına yapmadım bu toplantıyı. Bir sorun var çözmemiz lazım. Çözüme ulaştırmalıyız ki, bu konu artık konuşulmamalı.

2010 yılında 1000’lik plan çalışmaları yapılmış. Gemlik’te 2011 de onaylanmış. Büyükşehir ise reddetmiş.  O dönemin Belediye Başkanı görevden alınınca plan geri gelmiş. 2012 yılında tekrardan çalışmalar başlanmış. Tekrardan Meclisten oy birliği ile kabul edilmiş ardından Büyük Şehir’ e gidip oradan onaylanıp geri gelmesi gerekirken Çevre Şehirciliğe yönlendirilmiş oradan ise iptali sonucu tekrardan geri gönderilmiştir.

2015 yılında tekrar gönderilmesiyle iki üç katlı binalar şeklinde onaylanmış. Normal şartlarda buraya gelinerek uygulama yapılacakken binalar beş kata kadar çıkartılmak istenmiş. Şehir plancıları odasına da gittik. Çok medeni bir toplantı oldu. Sizlerin halinden de anlıyorlar. Fakat kanuna bağlı olmaları itirazı yapmaya mecbur bırakıyor.

Sizleri buraya şunun için topladım. İki seçeneğimiz var. Elde ki kuş mu, telde ki kuş mu? Bunun kararını sizler vereceksiniz. İki tane pusula yaptım biri elde ki kuş, iki ve üç kat. Bunun planları çizildi ve onaylandı. 18 Uygulaması yapıldı. Tapuları dağıtıldı. Emlak vergilerini ikinci taksitle ödeyecek birinci kısımda bulunan arkadaşlar. Eğer kabul edilirse 5000’lik planı iptal edeceğiz. Birlikte yol yürüyeceğiz. Tekrardan 5000’lik planı yapılıp görüşülecek. Siz ne karar alırsanız alın biz sizinle beraber arkanızda ve yanınızdayız.  Hiçbir siyasi parti bunu göğüslemek adına cesarete geçemiyor. Bende dedim ki otururuz halk sahipleriyle konuşur ne diyorlarsa onu yaparız. Bir diğer Meclis toplantısında burada alınan kararı komisyonda ki arkadaşlarla görüşeceğiz.

Ne sizin ne benim ne de herhangi bir siyasi partinin temsilcilerinin bu işi bu riskle üstesinden gelmesi bunun garantisini vermesi mümkün değil. Derseniz ki ben bu riski alıyorum o zaman canımla başla olsun diye mücadele ederim. Olmazsa külahları değiştik Uğur demeyin bana. Sadece bunu istiyorum. Ben üstüme düşenin fazlasını yaparım. Olursa iyi olmazsa eğer kötü olmasın.’’dedi. Oylama sonucunda, 2,5 ve 3 kat olarak planlanması kararı çıktı.

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

PSİKOLOG!

PSİKOLOG!

PSİKOLOG! Pandeminin gölgesinde ilerleyen ülke ve dünya gündeminde mutlu bir güne daha uyanıyoruz her sabah! …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir