Çobanoğlu'nun Konkordato Kararı İptal Oldu, Alacaklılar Gemlik'te Kamp Kurdu
   Çobanoğlu'nun Konkordato Kararı İptal Oldu, Alacaklılar Gemlik'te Kamp Kurdu

   Çobanoğlu’nun Konkordato Kararı İptal Oldu, Alacaklılar Gemlik’te Kamp Kurdu

   Çobanoğlu’nun Konkordato Kararı İptal Oldu, Alacaklılar Gemlik’te Kamp Kurdu

Çobanoğlu Hurda Metal Ticareti A.Ş. ile alakalı günlerdir devam eden sürünceme, Gemlik Savcılığının müdahalesiyle çözüldü. Firmanın mahkemeden aldığı Konkordato kararı  iptal edildi.

Çocuk Bezinden, İnşaat İskelesine Kadar Alım Yapılmış

Konkordato kararı almasının ardından alacaklıların Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı dolandırıcılık iddialarını soruşturan savcılık,  ilgili firmanın Konkordato kararı almadan önce Türkiye’nin çeşitli yerlerinden farklı ürünler temin ettiği tespit etti.  Aslen hurda ve metal sektöründe faaliyet gösteren  firmanın çocuk bezinden, peynir ve diğer gıda ürünlerine, mobilyadan, inşaat iskelesine kadar çok fazla kalemde mal aldığı öne sürüldü.  Ödeme tarihinin de, genelde konkordato günü ve sonrasına denk gelmesini değerlendiren savcılık adli soruşturmasını derinleştirerek sürdürdü.

Savcılık Devreye Girdi

Gemlik Cumhuriyet Savcılığının şikayetleri baz alarak devreye girmesinin ardından başlayan süreçte, savcılık kolluk kuvvetleri vasıtasıyla malların bulunduğu Gemlik’teki depolar ile diğer il ve ilçelerdeki depolara ekip gönderdi. Uzun vade çekler ile alınan ve günü gelen çeklerin ödenmemesinin ardından tespit edilen malları da, bulundukları yerlerde Yedi Emine teslim edildi.

30 Mağdur, 20 Milyon TL

Şu ana kadar Gemlik Cumhuriyet Savcılığına 30 kişinin başvurduğu kaydedilirken, mağdurların mallarının değerlerinin 20 milyon TL olduğunun altı çizildi. Malların genellikle %25 civarı karla Çobanoğlu şirketine vadeli olarak satıldığı da iddialar arasında yer aldı.

KOM  Devrede

Bursa Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Müdürlüğü de yürütülen soruşturma ile alakalı devreye girdi. Savcılık ve KOM tarafından yapılan incelemelerde, konkordato öncesinde Çobanoğlu’na kayıtlı 100 taşınmasın 23’e indiği, Firma sahibi Harun Çoban’ın boşanma davası sonucunda önemli sayıda taşınmazın el değiştirdiği, çeşitli taşınmazın da satışının yapıldığı tespit edildi.

Çoban Hakkında Yakalama Kararı

Çobanoğlu Şirketinin bugüne kadar bankalar ve diğer index oranlarında genelde çok iyi olduğunun bu nedenle mağdurların firmaya güvendikleri kaydedildi. Firma sahibi Harun Çoban ile alakalı yakalama kararı çıkarıldı. Soruşturma devam ediyor.

Öte yandan Konkordato kararının alınmasının ardından firma yaptığı açıklamada, Amacımız Alacaklıları ve Şirketi Mağdur Etmemek demişti.

Konkordato kararı ile alakalı açıklama yapan şirket yönetimi; ”Şirketimizin alacağı olan 16 Milyon TL’lik önemli bir tutar bulunmaktadır. Bu nedenle, çeklerimizin yazılmaması, alacaklılarımızın mağdur olmaması adına konkordato ilan ederek, bunları güvence altına aldık. Bu karar sonrasında üç ay borçlar ertelenecek ve çeklerimizin yazılmasının önüne geçilecektir. Üç ay sonunda da normal ödeme takvimimize uygun olarak borçlarımızı ödeyeceğiz.

Borç miktarı yalandır. Mal varlığımız borcumuzdan çok daha fazladır

Gemlik’te yayınlanan bir gazetede iddia edildiği gibi 300 Milyon TL gibi bir borcumuz yoktur. Vadesi gelen ve Kayyuma devredilen 5 Milyon civarında borcumuz, vadesi gelecek olan da toplam 56 Milyon TL civarında borcumuz bulunmaktadır. Şirketimizin iş hacmi göz önüne alındığında, borç miktarı bizler için aşılamayacak rakam asla değildir. Muhasebe kayıtlarından baktığımızda 56 Milyon civarında borç, önemli miktarda da alacağımız görünmektedir. Aynı zamanda da mal varlığımız bu rakamların çok üzerindedir ifadelerine yer verilmişti. .

 

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Gemlik'te Karsak Deresinde Temizlik Bayram da Sürüyor

Gemlik’te Karsak Deresinde Temizlik Bayram da Sürüyor

Gemlik’te Karsak Deresinde Temizlik Bayram da Sürüyor Gemlik Karsak deresinde bayram öncesi başlatılan temizlik çalışmaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir