Zeytincilikte teknoloji devri toplantısı

Zeytincilikte teknoloji devri toplantısı

Zeytincilikte Marjinal Alanlarda Verim Ve Kaliteyi Artırmak Amacıyla Teknolojik Uygulamalar Proje Toplantısı Gemlik Ticaret Borsası’nda gerçekleşti.

Toplantıya Gemlik Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Doğan, Yönetim Kurulu Üyesi Cevat Yazıcı, Genel Sekreter Bahadır Selvi, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Yıldırım;Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Hatırlı, Genel Sekreter Gürol Erol, Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Mücahit Taha Özkaya katıldı.

Gemlik Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Doğan gerçekleştirilmesi planlanan proje ile özellikle bölgemizde yoğun olarak bulunan ulaşılması ve ilaçlaması zor olan bakımsız arazilerin ilaçlanması ve bakımlı hale geleceğini ifade etti. Proje yöneticisi Mücahit Taha Özkaya ise “Her türlü topografya ve toprak şartlarda yetişebilen ender meyve ağaçlarından biri olan ZEYTİN ağacının tarımı anavatanı olan ülkemizde neredeyse %40’ı marjinal olan alanlarda yapılmaktadır. Zeytin ağacından elde edilen ürünün kalitesi arttıkça katma değeri yüksek ürün ve böylece yüksek gelir elde edilebileceği için yetiştiği toprak marjinal özellikler taşısa bile özellikle hastalık ve zararlılarla mücadele etmek gerekli olmaktadır. Marmara, Ege ve özellikle Akdeniz bölgelerinde yoğunlaşan marjinal alanlardaki zeytincilik, kültürel tedbirlerin alınmasını engellemekte veya zorlaştırmaktadır. Organik veya konvansiyonel zeytincilikte en fazla kullanımı olan Bordo Bulamacı bazı bölgelerde 3-5 kez kullanılmaktadır. Ancak yerinde ve düzgün yapıldığı zaman etkili olabilen ilaçın gerçekleşecek proje ile etkinliğinin artmasını planlıyoruz. Bütün bu konular dikkate alınarak zeytincilikte teknolojinin de yardımıyla daha etkili bir bordo bulamacının daha kısa sürede ve özellikle marjinal alanlarda yapılabilmesine imkan sağlayacak en az bir veya 3 farklı metod üzerine bir proje planlanmıştır. 1- Drone ile ilaçlama 2- Kablolu Drone ile ilaçlama 3- Robotik kolla ilaçlama Bu proje kapsamında zeytinliklerimizin mevcut durumunun yerinde tespit edilmesi ve zeytin çeşitlerine göre ağaçların habituslarının belirlenmesi ve sektörün ihtiyaç analizlerinin yapılabilmesi için bir arazi gezisi  planladık ve arazileri gezeceğiz”dedi.

Projenin maliyet hesaplamaları yapıldıktan sonra pilot bölgelerde uygulamayı geçmesi planlanıyor.Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

  Yerli otomobilin üretileceği fabrikanın ÇED raporu, olumlu sonuçlandı

  Yerli otomobilin üretileceği fabrikanın ÇED raporu, olumlu sonuçlandı

Yerli otomobilin üretileceği fabrikanın ÇED raporu, olumlu sonuçlandı Gemlik’te  üretilecek olan Türkiye’nin Otomobili’nin fabrika projesinin, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir