Anasayfa / Gemlik Haber / Araç Ruhsatlarını artık noter verecek

Araç Ruhsatlarını artık noter verecek

Araç Ruhsatlarını artık noter verecek

Gemlik 2. Noteri Ferhat Ertekin , ‘Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan araç tescil ve sicil işlemlerinin 2018 yılının Şubat ayından itibaren noterlikler eliyle gerçekleştirileceğini belirtti.

Gemlik 2. Noteri Ferhat Ertekin Emniyet Genel Müdürlüğü  tarafından yürütülen araç tescil ve sicil işlemlerinin noterlere devrinin önünün açıldığını kaydeden Ertekin, Türkiye Noterler Birliğinin Emniyet birimleriyle konuya yönelik teknik hazırlık yaptıklarını söyledi. Ertekin, noterlerin zaten ikinci el araç satış ve devir işlemlerini gerçekleştirdiklerine işaret ederek, mevcut uygulamada, tescil işleminin Emniyet birimlerince yapıldığını ve tescil belgesinin (araç ruhsatı) emniyet birimlerince verildiğini, artık tescil ve sicil işlemlerinin ve ruhsat belgelerini vermenin TNB gözetiminde noterlerce gerçekleştirileceğini bildirdi.

“Ruhsatı biz vereceğiz”

Artık noterlerin de tescil şubesi gibi çalışacağının altını çizen Ertekin, şöyle devam etti: “Ruhsat olarak adlandırılan aracın sahiplik işlemini 2018’den itibaren biz yapacağız yani ruhsatı artık biz vereceğiz. Ruhsat gönderimi daha önce bir ayı bulurken, uygulamanın noterlere geçmesiyle satış sözleşmesinin yapıldığı anda verilir hale gelecek.  Gemlikli vatandaşların ve tüm halkın yararına bir uygulama. Bütün araçların sicil kayıtları da noterliklerde tutulacak. Tescil işleminde sadece satış ve devir yok aynı zamanda diğer tescil işlemleri de yapılacak. Vatandaşın Noterlere giderek araç ruhsatını alabileceğine dikkati çeken Ertekin, “Ülkede bin 950’ye yakın noter var. Tüm noterler bu işle görevli olacak yani bin 950 tescil bürosu hizmet verecek. Noterlerde 7 bine yakın çalışan var. Bu işlemlerin başlamasıyla kamu hizmetinde önemli bir yükü almış olacağız.” diye konuştu. Ertekin, düzenlemeyle yıllık 10 milyon araç tescil işleminin noterlere geçeceğini aktarırken, böylece Emniyetin iş yükünün de azalacağına işaret etti.

“Araç bayileri artık notere gelecek”

Uygulamanın 2018’den itibaren kademeli olarak devreye girmesini beklediklerini ifade eden Ertekin, plaka değişikliği olmayan araçlarda ruhsatın araç sahibine hemen verilmeye başlanabileceğini bildirdi. Ertekin , sıfır araçların bayiler tarafından yapılan tescilini de artık noterliklerin gerçekleştireceğinin altını çizerek, bayilerin artık Emniyet yerine noterliklere geleceğini, güvenliğe ilişkin araçların tescil işlemlerinin ise yine Emniyet birimlerince yürütüleceğini kaydetti.

 

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Fuarda Gemlikli yazarlar ilgi odağı oldu

Fuarda Gemlikli yazarlar ilgi odağı oldu

Fuarda Gemlikli yazarlar ilgi odağı oldu Gemlik 1. Kitap Fuarı’nı ziyaret eden protokol üyeleri Gemlikli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir