Müteahhitlerin filleri

Mescit mi, Cami mi?

Mescit mi, Cami mi?

 

Geçtiğimiz haftanın polemik konusu, yıkılan Tibel Otel yerine yapılacak olan mescitti.

MHP tepki gösterdi,

CHP tepki gösterdi,

GTSO tepki gösterdi,

En ciddi tepkiyi ise halk gösterdi…

Aslında en saçma olan, yıkılan Gemlik Belediyesi binasının yerine cami yapılmasıydı. Cami alelacele yapıma geçmemiş olsa, bugün polemik uzamazdı…

***

Ak Parti Grup Sözcüsü, ‘’Akil Adamların istekleri’’ olarak getirmişti Gemlik Belediye Meclisine mescit konusunu. Türkiye’de ‘’Akil Adamlar’’ çalışmaları geçmişte fiyaskoyla sonuçlanmıştı oysa buna rağmen seçtiği tabir ilginçti.

Konuyu MHP ve CHP reddetti. MHP, daha da ileriye götürerek ‘’mescit yetmez, denize cami yapalım’’ dedi. Gemlik’in adının duyulması, ilçenin marka değerinin artması adına inanılmaz hamle olur, devlet erkânı Gemlik’e akın eder.

Cami ile alakalı en açık problem ise maliyeti olabilir. Denizin içinde yapmak, önemli anlamda zemine inmeyi gerektirecektir. Ayrıca, maliyeti karşılanırsa yapılacak olan cami, beklenenden fazla ilgi görür. Akil Adamların fikirlerinden çok daha mantıklıdır.

Mimari konuda da fikirler verilmiş… Bence iyi araştırmak ve sabit fikirli olmamak gerekir. Bursa Stadyumundaki Timsah Kafası komedisini Gemlik kaldırmaz.

   Velhasıl; Gemlik’e yakışır büyük cami yapılırsa, %51’in üzerinde destek alır.

Mevcut yerinde mescide ısrar edilirse, halka rağmen yapılmış mescit olur…

***

Konu bu hafta öyle büyüdü ki, cami, amfi tiyatro ve kültür merkezi tartışması başladı. Gemlik’in merkezine Kültür Merkezi yapılmalı. Amfi Tiyatro ile alakalı bildiğim kasadıyla fizibilite çalışmaları yapılıyor.

Kültür Merkezi olarak da, Belediye hala taşınmayacaksa, AVM restore edilerek Gemlik’in kültürüne kazandırılabilir.

Hakkında Gündem Haber Ajansı

Avatar

Ayrıca Kontrol Edin

Gemlik’te koronavirüse geçit yok

Gemlik’te koronavirüse geçit yok

Gemlik’te koronavirüse geçit yok Gemlik Belediyesi ekipleri, kendi yetki alanındaki bölgelerde koronavirüse karşı denetimlerini sürdürüyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir